Taśmy LED

Oznaczenie taśmy 150 SMD lub 300 SMD oznacza ilość diod na całej rolce (5 metrów). Więc taśma 300 SMD ma zamontowanych o dwa razy więcej diod niż taśma 150 SMD. Także moc światła jest większa dwukrotnie poprzez większe zagęszczenie diod.
Oznaczenie 3528 bądź 5050 oznacza wielkość diod użytych podczas tworzenia taśmy. 5050 mówi nam, że użyto diody o rozmiarze 5 mm x 5 mm, a oznaczenie 3528, pokazuje nam, że użyto diod o rozmiarze 3,5 mm x 2,8mm.
Wielkość diod oraz ich zagęszczenie powoduje różne pobory prądu. Na przykład taśma 300 SMD z diodami 3528 pobiera 24W co oznacza, że metrowy odcinek tejże taśmy pobiera 4,8W przy czym już taśma 300 SMD z diodami 5050 pobiera 72W, co daje nam 14,4W na metr.

Diody użyte w taśmach mogą mieć trzy barwy: ciepłą, neutralna i zimną, są one podawane w Kelwinach [K].

2700 - 3500 K to barwa ciepła
4000 - 5500 K To barwa neutralna
6000 - 7500 K to barwa zimna

Taśmy LED dają nam możliwość skracania na mniejsze odcinki niż 1 metr. Taśmy posiadają wyznaczone miejsce, w których można przyciąć taśmę nożyczkami, najczęściej jest to co 3 diody. Musimy pamiętać, że w zależności od długości odcinka powinniśmy dobrać odpowiedni zasilacz. Aby uzyskać ładne efekty świetlne do dłuższych odcinków (ok 10m) zalecamy łączenie równoległe.

Skrót RGB z angielskiego red, green, blue (czerwony, zielony, niebieski). W diodzie RGB wynikowa barwa jest składową tych trzech kolorów. Dioda RGB wielkością przypomina diodę 5050, jednak pozwala nam na uzyskanie różnych efektów oświetleniowych. Z pomocą dedykowanego sterownika możemy uzyskać kolor taki jaki chcemy.

Oznaczenie IP informuje nas o stopniu ochrony taśmy. Składa się z liter IP i dwóch cyfr, gdzie pierwsza oznacza zabezpieczenie przed ciałami stałymi, a drugi oznacza zabezpieczenie przed wodą.

Pierwszy znak:
Poziom - Rodzaj ochrony

0 - brak ochrony
1 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 50 mm (przypadkowy dotyk dłonią)
2 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm (przypadkowy dotyk palcem)
3 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 2,5 mm (przypadkowy dotyk drutem lub wkrętakiem)
4 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 1 mm (cienkie narzędzie, cienki przewód)
5 - ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach zakłócających pracę urządzenia
6 - całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu

Drugi znak:
Poziom - Rodzaj ochrony

0 - brak ochrony

1 - ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)
2 - ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego
3 - ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu
4 - ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)
5 - ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku
6 - ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku
7 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30min
8 - ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)
9 - ochrona przed zalaniem strugą wody pod ciśnieniem (80-100 barów, o temperaturze do +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050

Na przykład taśma z stopniem ochrony IP20 jest chroniona przed ciałami wielkości ponad 12,5 mm (przypadkowy dotyk palcem), natomiast jeśli chodzi o ochronę przed cieczą niestety wskaźnik jest 0 co oznacza brak ochrony.

Świetlówki LED

Tradycyjne świetlówki fluorescencyjne aby móc pracować potrzebują startera oraz dławika. Aby zainstalować świetlówkę LED należy całkowicie usunąć starter oraz dławik. Zastosowanie świetlówek LED pozwala nam zaoszczędzić do 85% energii, dzięki czemu rachunki za prąd będą mniejsze. Świetlówka LED ma bardzo długi okres pracy, ma to bardzo duże znaczenie, gdy świetlówka jest używana w miejscach trudno dostępnych takich jak hale produkcyjne, magazyny itp. ponieważ jej wymiana nie będzie tak częsta jak w przypadku tradycyjnej świetlówki. Zmniejsza to w drastyczny sposób koszty wymiany świetlówek, które nie raz przekraczają wartość samej lampy.

Zużyte Świetlówki fluorescencyjne wymagają odpowiedniej utylizacji, nie mogą być wyrzucone bezpośrednio do kosza na śmieci. Żywotność Świetlówki mieści się w granicach 100 000 godzin, dlatego też stanowią idealny zamiennik dla zwykłych świetlówek.

Naświetlacze LED

Naświetlacze LED, charakteryzują się niskim poborem energii w stosunku do tradycyjnych naświetlaczy halogenowych. Ta energooszczędność w połączeniu z bezstratną jakością oświetlenia doprowadziły do prawie całkowitego wyparcia standardowych naświetlaczy z rynku oświetleniowego. Naświetlacze LED wykorzystywane są często na imprezach masowych, gdzie trzeba dobrze doświetlić duży teren bez obaw awarii, ale także w gospodarstwach domowych, aby oświetlić teren przed posesją. Kąt świecenia na poziomie 120 stopni, nowoczesne diody BRIDGELUX oraz gwarantowana żywotność rzędu 50000 godzin pozwolą na zrealizowanie celu.

Warto wspomnieć, iż mocna obudowa jest dostosowana do ekstremalnych warunków. Niektóre naświetlacze posiadają także czujnik ruchu zatem naświetlacz włącza się tylko w przypadku, gdy w swoim zasięgu wykryje ruch.

Panele LED

Panele LED oparte są na najnowszych diodach, które zapewniają jasny i równomierny strumień światła. Dzięki zastosowaniu bardzo małych diod można uzyskać cienką obudowę co pozwala nam na zamontowanie Panelu LED w miejscach trudno dostępnych. Do każdego panelu dołączany jest zasilacz dzięki któremu zamontowanie Panelu jest jeszcze prostsze. Obudowa wykonana z aluminium anodyzowanego nadaje panelowi LED wspaniały, nowoczesny wygląd.

Doskonale sprawdzi się w różnych biurach, szpitalach, szkołach, korytarzach. Dzięki swojej cienkiej obudowie Panel można zamontować w suficie, na ścianie itd.

Lampy uliczne LED

Oświetlenie drogowe oparte na diodach LED to najbardziej oszczędne źródło światła, którymi możemy oświetlić ulice, ronda, skrzyżowania. Jednak LED-owe lampy uliczne nie znajdują zastosowania tylko i wyłącznie w oświetleniu drogowym. Znakomicie spiszą się jako oświetlenie parków, skwerów, osiedli itp. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym redukcja zużycia energii elektrycznej znajduje się w przedziale 50 do 80%, co ma znaczny wpływ na ochronę środowiska naturalnego i bezpieczeństwo publiczne.

Obudowa o stopniu ochrony IP65, wydajne światło oraz odporność na wahania pogody powoduje, iż lampy uliczne mogą bez żadnych przeciwwskazań zastąpić standardowe lampy sodowe.